Фізичні уявлення впливу внутрішнього магнітного поля на процеси в трибоконтакті текстурованих лункових поверхонь

Автори В.Є. Марчук1 , М.В. Кіндрачук1 , В.І. Мірненко2, Р.Г. Мнацаканов1, А.О. Корнієнко1 , О.В. Башта1, С.В. Федорчук1
Приналежність

1 Національний авіаційний університет, просп. Космонавта Комарова, 1, 03058 Київ, Україна

2 Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, Повітрофлотський проспект, 28, 03049 Київ, Україна

Е-mail nau12@ukr.net
Випуск Том 11, Рік 2019, Номер 5
Дати Одержано 27 квітня 2019; у відредагованій формі 08 жовтня 2019; опубліковано online 25 жовтня 2019
Посилання В.Є. Марчук, М.В. Кіндрачук, В.І. Мірненко, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 11 № 5, 05013 (2019)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.11(5).05013
PACS Number(s) 83.60.Np
Ключові слова Внутрішнє магнітне поле, Текстурована лункова поверхня, Мастильний матеріал, Дискретна ділянка, Індукція магнітного поля (3) .
Анотація

Були сформовані фізичні уявлення впливу внутрішнього магнітного поля на процеси і явища в місцях трибоконтакту з текстурованими лунками. Експериментальними дослідженнями встановлено, що поряд з традиційними процесами утворення і руйнування поверхневого шару трибоконтакту, виникають процеси збудження внутрішніх магнітних полів на кромках дискретних ділянок. В залежності від контактної пари, індукція магнітного поля на кромках дискретних ділянок становить 44-65 мТл. Розглянуто фізичні процеси впливу магнітного поля на механізм вилучення продуктів зношування в умовах граничного змащення. Показано, що пондеромоторна сила в магнітному полі являє собою силу, яка діє на частинку в неоднорідному магнітному полі і спрямовує її в бік більшої індукції магнітного поля – кромок дискретних ділянок. Досліджено фізичні процеси впливу внутрішнього магнітного поля на мастильний матеріал, в результаті якого відбувається дипольно-орієнтаційна поляризація молекул мастильного матеріалу за рахунок поглинання енергії магнітного поля молекулами мастильного матеріалу. В результаті збільшується кількість діамагнітних молекул мастильного матеріалу на поверхні трибоконтакту, утворюється стабільний мастильний шар і менше енергії необхідно витратити на регенерацію граничних мастильних плівок, що позитивно впливає на зносостійкість поверхневого шару деталей з текстурованими лунковими поверхнями. Дані процеси зберігають свою активність у процесі тертя при виході молекул мастильного матеріалу за межі дії магнітного поля, створеного кромками дискретних ділянок. Досліджено залежність тангенса кута діелектричних втрат мастильного матеріалу від температури і магнітного поля. Зростання температури мастильного матеріалу вище 20 (С призводить до швидкого збільшення тангенса кута діелектричних втрат в 1.8 рази у порівнянні з діелектричними втратами мастильного матеріалу, не підданого впливу магнітного поля, за рахунок формуванням іон-радикальних комплексів і комплексів з переносом заряду, що сприяє збільшенню релаксаційних втрат за рахунок збільшення числа дипольних молекул і слабо зв’язаних іонів.

Перелік посилань