Динаміка електропружної сферичної оболонки з заповнювачем при прийомі звуку

Автори Н.Ю. Філіпова , О.В. Коржик , С.А. Найда , А.С. Чайка, М.О. Коржик , А.С.Найда
Приналежність

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», просп. Перемоги 37, 03056 Київ, Україна

Е-mail
Випуск Том 12, Рік 2020, Номер 4
Дати Одержано 29 лютого 2020; у відредагованій формі 20 серпня 2020; опубліковано online 25 серпня 2020
Посилання Н.Ю. Філіпова, О.В. Коржик, С.А. Найда, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 12 № 4, 04034 (2020)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.12(4).04034
PACS Number(s) 43.38.n
Ключові слова П’єзокерамічний сферичний перетворювач, Заповнювач, Амплітудно-частотні характеристики (2) , Електричне поле (11) , Електропружні властивості (3) , Чутливість (22) , Прийом звуку (2) , Різниця потенціалів (2) .
Анотація

Отримані чисельні розрахунки амплітудно-частотних характеристик різниці електричних потенціалів на виході пружного сферичного перетворювача з внутрішнім наповненням. В якості внутрішнього завпонювача використано вакуум, гелій та воду. Математично робота зазначеної коливальної системи описується з використанням рівнянь стану п’єзокераміки, які лінійно співвідносять компоненти механічних напруг, деформацій, електричних напружень та індукції; рівнянь руху тонкої оболонки з рівняннями коефіцієнта Коші, що з'єднують компоненти тензора деформації та вектора зміщення; рівнянь вимушеної електростатики. Вихідний електричний сигнал досліджуваного сферичного приймального перетворювача з повністю електродною поверхнею визначається центрально симетричним компонентом напружено-деформованого стану п'єзокерамічної оболонки. Встановлено, що коливальна система характеризується наявністю основного резонансу нульового режиму та додаткового положення, положення якого залежить від електричного навантаження та характеристик наповнювача. Показано, що наявність наповнювача ускладнює співставлення опору перетворювача з вхідним опором прийомного тракту і призводить до зменшення ширини його робочої смуги. При використанні наповнювача у вигляді рідини результати досліджень демонструють особливість протидії наповненню середовища. Резонансна область, що супроводжується антирезонансною частотою, майже співпадає по частоті, а локальний екстремум частотної характеристики в низькочастотній області такий же слабкий, як у випадку заповнення перетворювача повітрям.

Перелік посилань