Евристичне метамоделювання – трансдисциплінарний підхід

Автори В.П. Мигаль1 , Г.В. Мигаль2, А.В. Мигаль3
Приналежність

1 Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», вул. Чкалова, 17, 61070 Харків, Україна

2 Національний університет «Львівська політехніка», вул. Степана Бандери, 12, 79013 Львів, Україна

3 Консалтингова фірма з впровадження "CON-COR", Київ, Україна

Е-mail
Випуск Том 15, Рік 2023, Номер 6
Дати Одержано 21 вересня 2023; у відредагованій формі 22 грудня 2023; опубліковано online 27 грудня 2023
Посилання В.П. Мигаль, Г.В. Мигаль, А.В. Мигаль, Ж. нано- електрон. фіз. 15 № 6, 06032 (2023)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.15(6).06032
PACS Number(s) 05.10. – a
Ключові слова Динамічні події/стани, Гармонія, Пов’язані тріади, Баланс протилежностей, Інверсія, Когнітивні мета-моделі, Динамічна симетрія.
Анотація

Аналіз еволюції циклічних процесів у когнітивному просторі динамічних подій дозволив подолати міждисциплінарні бар'єри та проблеми. Мета статті – дослідження структури взаємозв'язків між суб'єктом та проблемою, а також відношень між ними. Показано, що при візуалізації функціонування елементів складних динамічних систем (СДС) у просторі динамічних подій проявляється взаємодоповнюваність евристичних метамоделей та подібність структур їх взаємозв'язків. Взаємозв'язок наук та їх метанаук обумовлений численними аналогіями властивостей та відносин, а також динамічною подібності процесів різної природи. Системний аналіз евристичної метамоделі структури взаємозв'язків фізики, математики, філософії їх метанаук показав, що взаємодоповнюваність цих наук спрощує системний аналіз проблем функціонування СДС. Обговорюються технологічні та фізичні обмеження функціонування СДС, взаємодоповнюваність яких визначає їхню життєздатність в екстремальних умовах. Звернено увагу на елементи геометричної подібності структури природних фракталів та просторово-часової упорядкованості інформаційних потоків різної природи у просторі динамічних подій. Показано, що для дослідження нелінійних систем важливий зв'язок фрактального мислення з голографічної природою пам'яті. Обговорюється ключова роль емоційного інтелекту в когнітивному сприйнятті гармонії фрактальної природи, яка сприяє творчій діяльності індивідуума.

Перелік посилань