Дослідження впливу гамма-опромінення на теплові властивості поруватого кремнію за допомогою фотоакустичного методу

Автори Павло Ліщук1, Олександр Мельник2, Вікторія Шевченко1, Микола Боровий1, Василь Курилюк1
Приналежність

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, вул. Володимирська, 64/13, 01601 Київ, Україна

2Державне підприємство “Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»”, відокремлений підрозділ “Атомремонтсервіс”, 07101 Славутич, Україна

Е-mail pavel.lishchuk@knu.ua
Випуск Том 15, Рік 2023, Номер 6
Дати Одержано 10 жовтня 2023; у відредагованій формі 20 грудня 2023; опубліковано online 27 грудня 2023
Посилання Павло Ліщук, Олександр Мельник, Вікторія Шевченко, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 15 № 6, 06006 (2023)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.15(6).06006
PACS Number(s) 81.07.Bc, 81.70.Cv, 66.30.Xj,
Ключові слова Поруватий кремній (21) , Гамма випромінювання (2) , Фотоакустичний метод, Коефіцієнт теплопровідності (2) .
Анотація

В статті досліджується вплив гамма-опромінення на теплові властивості поруватого кремнію з різним рівнем поруватості. Цей матеріал є важливим об’єктом в сучасному матеріалознавстві та знаходить широке застосування в електроніці, оптоелектроніці та різних областях. Розуміння того, як змінюються його теплові властивості під впливом гамма-опромінення, є важливим для різних галузей промисловості, включаючи військову, космічну та ядерну технології, де ці матеріали можуть бути піддані впливу іонізуючого випромінювання. Для реалізації нашого дослідження ми використовували неруйнівний фотоакустичний газо-мікрофонний метод. В результаті було оцінено теплопровідність зразків в залежності від їх поруватості та тривалості опромінення на основі аналізу експериментально отриманих амплітудно-частотних залежностей фотоакустичного сигналу відповідною моделлю. Наші результати показують, що гамма-опромінення зразків ізотопом іридію-192 із активністю 50 кюрі протягом до 20 хвилин, призводить до зниження теплопровідності в поруватому кремнії. Це пов'язано з появою дефектів у кристалічній структурі пористого кремнію та навіть його можливою аморфізацією опроміненням. Ці зміни в структурі матеріалу обмежують рух теплоносіїв, що в свою чергу призводить до зменшення його теплопровідності. Важливо відзначити, що найсуттєвіша зміна теплопровідності (до 2 разів), спостерігається у зразках із найвищим рівнем поруватості (60%). Зразки з вищою поруватістю демонструють більш виражену відповідь на гамма-опромінення через менший обсяг матеріалу, який може передавати тепло. Ймовірно, це пов’язано з тим, що при однакових дозах опромінення відсутність більшої кількості матеріалу у зразків з більшою поруватістю створює додаткові перешкоди для передачі енергії, що призводить до більшої вразливості матеріалу до радіації.

Перелік посилань