Вплив технологічних факторів на структуру та властивості високоентропійного сплаву FeCrMnCoNi

Автори М.П. Семенько , Р.В. Остапенко , С.М. Науменко , П.О. Теселько
Приналежність

Фізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, вул. Володимирська 64/13, 01601 Київ, Україна

Е-mail smp@univ.kiev.ua
Випуск Том 11, Рік 2019, Номер 6
Дати Одержано 09 червня 2019; у відредагованій формі 03 грудня 2019; опубліковано online 13 грудня 2019
Посилання М.П. Семенько, Р.В. Остапенко та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 11 №6, 06017 (2019)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.11(6).06017
PACS Number(s) 61.66.DK, 75.20.DK, 81.05.BS
Ключові слова Високоентропійний сплав (4) , Деформація (35) , Мікротвердість (27) , Мікроструктура (20) , Магнітна сприйнятливість (6) .
Анотація

У статті досліджено однорідність структури та фізичних властивостей (текстура, мікроструктура, мікротвердість, магнітна сприйнятливість) зразків високоентропійного сплаву FeCrMnCoNi, вирізаних із злитку після часткової гомогенізації. На прикладі одного із зразків показано, що мікротвердість, HV, вздовж зразка є не постійною величиною, а характеризується певним розподілом. Рентгенівські дослідження фрагментів, одержаних при розрізуванні цього зразка, показали, що кожен із фрагментів характеризується своєю текстурованістю, яка оцінювалась з використанням параметру Вільсона, що визначає характер текстури. Растрово-електронно мікроскопічні дослідження також показують і неоднорідний характер розподілу структури для кожного із фрагментів, тобто неоднорідний характер структури вздовж зразка. Дослідження магнітних властивостей методом Фарадея дозволили також встановити і неоднорідність магнітних параметрів вздовж зразків (магнітна сприйнятливість, локалізований магнітний момент), що зберігається навіть у випадку додаткової деформації при приготуванні зразків для досліджень. Співставлення представлених розподілів параметрів та деяких па-раметрів, що не увійшли у статтю (розмір областей когерентного розсіювання, мікронапруги, густина дефектів упаковки) не виявило ніяких кореляції між дослідженими величинами. При цьому, дослідження усередненого складу кожного з фрагментів не знайшло суттєвого відхилення складу від номінального. На основі цього зроблено припущення, що така неоднорідність параметрів при умові постійності складу є наслідком градієнтів температур при формуванні злитку та/або градієнтів температур та неоднорідного характеру деформування при виготовленні зразків. Зміна балансу між ентальпійним та ентропійним внеском при низьких температурах розглядається як одна з причин такої неоднорідності. Припущено, що це призводить до змін характеру ближнього порядку, що в цілому не руйнує структуру високоентропійного сплаву, але сильно впливає на фізичні параметри.

Перелік посилань