Вплив поздовжнього магнітного поля на динаміку хвиль у мультигармонічному супергетеродинному ЛВЕ доплертронного типу з гвинтовим електронним пучком

Автори О.В. Лисенко , Г.А. Олексієнко , Ю.Ю. Волк , М.О. Коровай
Приналежність

Сумський державний університет, вул. Римського-Корсакова, 2, 40007 Суми, Україна

Е-mail lysenko_@ukr.net
Випуск Том 11, Рік 2019, Номер 6
Дати Одержано 25 вересня 2019; у відредагованій формі 02 грудня 2019; опубліковано online 13 грудня 2019
Посилання О.В. Лисенко, Г.А. Олексієнко, Ю.Ю. Волк, М.О. Коровай, Ж. нано- електрон. фіз. 11 №6, 06030 (2019)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.11(6).06030
PACS Number(s) 41.60.Cr, 52.59.Ye
Ключові слова Супергетеродинний лазер на вільних електронах (6) , Плазмово-пучкова нестійкість (3) , Параметричний резонанс (6) , Гвинтовий релятивістський електронний пучок (2) , Фокусувальне магнітне поле (2) .
Анотація

В рамках кубічно-нелінійного наближення проведено аналіз впливу поздовжнього фокусувального магнітного поля на підсилювальні характеристики плазмово-пучкового супергетеродинного лазера на вільних електронах доплертронного типу з гвинтовим релятивістським електронним пучком. В досліджуваному лазері на вільних електронах як накачка використана правополярізована уповільнена електромагнітна хвиля, що розповсюджується назустріч електронному пучку в замагніченій плазмово-пучковій системі. На основі методу усереднених характеристик отримано систему диференціальних рівнянь, які описують динаміку амплітуд гармонік хвиль. Знайдено рівні насичення електромагнітних хвиль. Проведено урахування множинних трихвильових параметричних резонансних взаємодій гармонік хвилі просторового заряду. З'ясовано, що такі множинні резонансні взаємодії істотно впливають на підсилювальні характеристики досліджуваного лазеру на вільних електронах, зокрема, призводять до зменшення рівня насичення сигналу в два і більше разів. Продемонстровано, що зменшення напруженості поздовжнього фокусувального магнітного поля до деякого критичного значення призводить до значного збільшення як темпів підсилення, так і рівнів насичення електромагнітної хвилі сигналу (в десять і більше разів). Визначене мінімальне значення напруженості магнітного поля (критичне значення напруженості магнітного поля) для режиму підсилення, у якому як накачка використовується правополяризована електромагнітна хвиля. З’ясовано, що досліджуваний ефект пов'язаний із залежністю умов трихвильового параметричного резонансу хвилі сигналу накачки та просторового заряду від напруженості поздовжнього магнітного поля. Інкремент зростання, що пов’язаний з вищевказаною трихвильовою резонансною взаємодією, суттєво залежить від напруженості фокусувального магнітного поля. Продемонстровано, що плазмово-пучковий супергетеродинний лазера на вільних електронах доплертронного типу з гвинтовим релятивістським електронним пучком здатний формувати потужне когерентне електромагнітне випромінювання в міліметровому діапазоні довжин хвиль.

Перелік посилань