Дослідження термостимульованого виділення водню зі сталей методом термічно-десорбційної мас-спектрометрії

Автори С.М. Данильченко1 , В.Д. Чиванов1, А.О. Степаненко2 , О.М. Калінкевич1 , О.В. Коченко1 , П.С. Данильченко2,3, В.М. Кузнецов1
Приналежність

1Інститут прикладної фізики НАНУ, вул. Петропавлівська, 58, 40000 Суми, Україна

2Сумський державний університет, вул. Римського-Корсакова, 2, 40007 Суми, Україна

3Institute of Physics, Faculty of Science, P.J. Šafárik University, 9, Park Angelinum, 04154 Košice, Slovak Republic

Е-mail
Випуск Том 11, Рік 2019, Номер 6
Дати Одержано 25 жовтня 2019; у відредагованій формі 07 грудня 2019; опубліковано online 13 грудня 2019
Посилання С.М. Данильченко, В.Д. Чиванов, А.О. Степаненко, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 11 № 6, 06008 (2019)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.11(6).06008
PACS Number(s) 07.75. + h
Ключові слова Водень (6) , Сталь (6) , Термічно-десорбційна мас-спектрометрія, Кінетичні параметри, Температурна екстракція водню.
Анотація

Експериментально досліджено кінетику видалення водню з електролітично насичених зразків двох різних класів сталі (феритної і аустенітной). Температурні залежності виділення водню були отримані за допомогою установки вакуумної температурної екстракції з мас-спектрометричною реєстрацією утворених летючих компонент. Для обох марок сталі процес виділення водню можна представити таким, що складається з двох стадій, які накладаються одна на одну з різним ступенем розділення. Припускаючи, що кожна стадія відповідає певній формі присутності водню у матеріалі (специфічному місцю локалізації), кінетичні параметри процесу видалення газу оцінювались для обох стадії двох зразків сталі. Ідентичність/схожість кінетичних параметрів першої стадії вказує на однакову форму знаходження водню в обох зразках сталі. Вбачається/припускається, що це водень поверхневій локалізації. Кінетичні параметри другої («високотемпературної») стадії мають більш суттєві відмінності, що може свідчити про відмінності у кінетиці температурного видалення водню з приповерхневих шарів -Fe і -Fe. Дані параметри можуть слугувати маркерами локалізації водню у різних сталях та давати можливість порівнювати співвідношення різних форм знаходження водню у таких матеріалах.

Перелік посилань