Визначення критичних значень параметрів системи нерухомих електронних потоків при обробці оксидних покриттів на протяжних оптичних елементах

Автори І.В. Яценко1 , В.С. Антонюк2 , В.П. Маслов3 , В.А. Ващенко1 , В.І. Гордієнко1
Приналежність

1Черкаський державний технологічний університет, 18030 Черкаси, Україна

2Національний технічний університет України «КПІ ім. Ігоря Сікорського», 03056 Київ, Україна

3Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, 02000 Київ, Україна

Е-mail i.yatsenko@chdtu.edu.ua
Випуск Том 16, Рік 2024, Номер 1
Дати Одержано 07 січня 2024; у відредагованій формі 20 лютого 2024; опубліковано online 28 лютого 2024
Посилання І.В. Яценко, В.С. Антонюк та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 16 №1, 01005 (2024)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.16(1).01005
PACS Number(s) 42.79. Bh
Ключові слова Оптико-електронне приладобудування (3) , Оптичні елементи, Нанорозмірні покриття з оксидів металів, Електронно-променева обробка, Теплові процеси, Оптимальне керування (2) .
Анотація

Розроблено математичну модель зовнішнього рівномірно розподіленого теплового впливу на поверхню плоского двошарового елемента з оптичного скала К108 та оксидного покриття з Al2O3, MgO, що враховує температурні залежності їх теплофізичних властивостей (об’ємної теплоємності та коефіцієнта теплопровідності). Визначено критичні значення параметрів зовнішніх теплових впливів (теплових потоків та часів їх  дії), які призводять до руйнування покриттів (поява тріщин, відколів, відшарувань та ін.). Вирішено задачу реалізації рівномірно розподіленого теплового впливу вздовж поверхні оксидного покриття за допомогою системи нерухомих стрічкових електронних потоків (СЕП), що входять у вигляді програмно керованого модуля у оснастку сучасного електронно-променевого обладнання. Визначено допустимі режими обробки поверхонь покриттів (кількість СЕП, керовані параметри кожного СЕП (струм, прискорююча напруга та відстань до оброблюваної поверхні)), що дозволяють покращувати їх експлуатаційні характеристики та попереджати можливі руйнування у екстремальних умовах експлуатації приладів (підвищені температури нагріву, термоударні впливи та ін.). Електронно-променева обробка протяжних елементів з оптичного скла та керамік, елементів з п’єзокерамік, а також оптичних елементів з покриттями з оксидів металів визначається як потенційно спроможна для якісної обробки їх поверхонь за допомогою системи нерухомих СЕП, які можуть бути використані як елементна база у мікрооптиці, інтегральній та волоконній оптиці, функціональній електроніці та інших галузях точного приладобудування.

Перелік посилань