Особливості фотоелектричних процесів в плівкових гетеросистемах сульфіду та телуриду кадмію з нанорозмірними шарами у тильних контактах

Автори А.Л. Хрипунова , Т.М. Шелест, А.І. Доброжан , А.В. Меріуц
Приналежність

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», вул. Кирпичова, 2, 61002 Харків, Україна

Е-mail dobr.abs@gmail.com
Випуск Том 13, Рік 2021, Номер 6
Дати Одержано 27 серпня 2021; у відредагованій формі 04 грудня 2021; опубліковано online 20 грудня 2021
Посилання А.Л. Хрипунова, Т.М. Шелест, А.І. Доброжан, А.В. Меріуц, Ж. нано- електрон. фіз. 13 № 6, 06015 (2021)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.13(6).06015
PACS Number(s) 72.80.Ey, 84.60.Jt
Ключові слова Сульфід кадмію (10) , Телурид кадмію (6) , Вихідні параметри (4) , Сонячний елемент (32) , Світлові діодні характеристики (2) .
Анотація

Проведено порівняльне дослідження впливу рівня інтенсивності сонячного випромінювання на вихідні параметри та світлові діодні характеристики сонячних елементів на основі гетеросистеми CdS/CdTe з різними типами тильного контакту. Показано, що досліджувані сонячні елементи, отримані методом вакуумного термічного випаровування, мають максимальне значення ККД в умовах освітленості 60 % АМ1,5. Наявність максимуму обумовлена зменшенням значення коефіцієнта заповнення світлової вольт-амперної характеристики за рахунок зменшення значення шунтуючого опору, на фоні зростання струму короткого замикання і напруги холостого ходу при збільшенні освітленості. У разі розв'язання задачі зі зменшенням опору шунта можна очікувати, що тенденція до зростання ККД із збільшенням рівня освітленості може бути продовжена в області концентрованого випромінювання. Показано, що не тільки матеріал зворотного контакту, а й характер міжфазової взаємодії тильного контакту з базовим шаром CdTe має визначальний вплив на залежність значення послідовного опору цих сонячних елементів, отриманих методом вакуумного термічного випаровування, від рівня освітленості. Спостережувана немонотонна залежність густини діодного струму насичення від рівня освітленості пов'язана з двома конкуруючими фізичними механізмами. Один механізм передбачає традиційне збільшення значення діодного струму насичення за рахунок збільшення концентрації нерівноважних носіїв заряду, що генеруються під дією сонячного випромінювання, а другий визначає зменшення діодного струму насичення за рахунок заповнення пасток, що призводить до збільшення часу життя носіїв заряду.

Перелік посилань