Вивчення термоактивуємих процесів екстракції CO2 з карбонатних апатитів з використанням газової хроматографії

Автори В.М. Кузнецов1 , Г.О. Яновська1 , С.В. Новіков1 , В.В. Старіков2, Т.Г. Калініченко1 , О.В. Коченко1 , О.Г. Рябишев1 , Я.В. Хижня , С.М. Данильченко1
Приналежність

1 Інститут прикладної фізики НАНУ, вул. Петропавлівська, 58, 40000 Суми, Україна

2 НТУ «Харківський політехнічний інститут», вул. Фрунзе, 21, 61002 Суми, Україна

3 Сумський державний університет, вул. Римського-Корсакова, 2, 40007 Суми, Україна

Е-mail vkuznetsov.ua@gmail.com, biophy@yandex.ua, danilsergej@yandex.ua
Випуск Том 7, Рік 2015, Номер 3
Дати Одержано 19.02.2015; опубліковано online 20.10.2015
Посилання В.М. Кузнецов, Г.О. Яновська, С.В. Новіков, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 7 № 3, 03034 (2015)
DOI
PACS Number(s) 87.85.J –, 87.64.Bx, 87.64.km
Ключові слова Карбонатапатит, Карбонат (3) , Рентгенівська дифрактометрія (7) , Інфрачервона спектроскопія (2) , Газова хроматографія, ТЕХР.
Анотація Вивчення карбонату в структурі карбонатовмісних апатитів (КГА) є актуальним, оскільки подібні системи найбільш точно описують природні апатити кісткової тканини ссавців. В роботі було проведено пошук варіантів синтезу карбонатовмісних апатитів, при якому здійснюється найкраще вбудовування іонів карбонату в структуру апатиту. Дослідження температурної поведінки карбонатної групи в апатитах різного походження сприяє розумінню їх структурної і функціональної ролі в тих чи інших біологічно значущих апатитних матеріалах. Самостійний інтерес має термічне виділення та накопичення CO2 з біогенних та геологічних апатитів для подальшого ізотопного аналізу вуглецю із застосуванням прискорювальної мас-спектрометрії. Для дослідження температурної поведінки карбонату в роботі застосовували рентгенівську дифракцію, інфрачервона спектроскопія та електронна мікроскопія, а також запропонований нами метод газової хроматографії з термопрограмованою екстракцією проби. Цей метод дозволяє визначити концентрацію CO2, що виділився із структури КГА під час відпалювання. Аналіз отриманих зразків показав певні зміни в структурі карбонатовмісних апатитів, які варіювались в залежності від варіантів синтезу.

Перелік посилань