Структура та оптичні властивості нікель-кобальтових феритів, отриманих методом золь-гель за участі автогоріння

Автори В.С. Бушкова
Приналежність

ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», вул. Шевченка, 57, 76025 Івано-Франківськ, Україна

Е-mail bushkovavira@gmail.com
Випуск Том 7, Рік 2015, Номер 3
Дати Одержано 25.06.2015; опубліковано online 20.10.2015
Посилання В.С. Бушкова, Ж. нано- електрон. фіз. 7 № 3, 03021 (2015)
DOI
PACS Number(s) 75.50.Tt, 81.07.Wx, 61.05.cp, 78.67.Bf
Ключові слова Золь-гель технологія (5) , Нікель-кобальтовий ферит (2) , Параметр ґратки (4) , Катіонний розподіл (3) , Коефіцієнт поглинання (2) , Оптична ширина забороненої зони (6) .
Анотація В даній роботі порошки нікель-кобальтових феритів було синтезовано методом золь-гель за участі автогоріння. Після проходження процесу автогоріння отримано тільки одну фазу, що відповідає кубічній структурі шпінелі просторової групи Fd3m. Виявлено, що середній розмір областей когерентного розсіювання отриманих порошків не перевищує 62 нм. Встановлено залежності параметра ґратки, Х-променевої густини та площі питомої поверхні порошків феритів від вмісту нікелю. Показано, що під час заміщення катіонів кобальту на катіони нікелю, останні займають тільки В позиції, витісняючи при цьому частину Fe3+ в А позиції. Вивчено оптичні властивості отриманих порошків в залежності від ступеня заміщення катіонів кобальту катіонами нікелю. Внаслідок аналізу спектрів поглинання виявлено, що для всіх досліджуваних порошків притаманний прямий дозволений перехід електронів із валентної зони в зону провідності. Показано, що оптична ширина забороненої зони збільшується з ростом концентрації катіонів нікелю в складі феритів.

Перелік посилань