Синтез та вивчення властивостей наноферитів, отриманих методом золь-гель за участі автогоріння

Автори В.С. Бушкова
Приналежність Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, 76025 Івано-Франківськ, Україна
Е-mail bushkovavira@rambler.ru
Випуск Том 7, Рік 2015, Номер 1
Дати Одержано 17.10.2014, опубліковано online - 25.03.2015
Посилання В.С. Бушкова, Ж. нано- електрон. фіз. 7 № 1, 01023 (2015)
DOI
PACS Number(s) 75.50.Tt, 61.05.cf, 75.75.Fk
Ключові слова Ферити (11) , Нанокристалічні порошки, Золь-гель технологія (5) , Термічний аналіз (4) , Катіонний розподіл (3) , Месбауерівські спектри (2) , ФМР-параметри.
Анотація У роботі з використанням технології золь-гель за участю автогоріння синтезовано і досліджено ферритові нанокристалічні матеріали системи (ZnxMg1 – x)1 – yFe2 + 2y / 3O4 зі структурою шпінелі. Даний метод є економічно вигідною низькотемпературною технікою, яка дозволяє точно керувати хімічним складом феритових порошків. Встановлено фізико-хімічні процеси та механізми горіння, які відбуваються при синтезі феритів за допомогою даної технології. Виявлено, що структурні зміни ксерогеля, який сформувався з нітратів металів і лимонної кислоти, відбуваються за температури 483 К завдяки наявності карбоксильної групи та йонів NO3¯, які взаємодіють при автогорінні. Встановлено, що синтезовані порошки агломеровані. Методом термічного аналізу показано, що при нагріванні порошків відбувається усунення дрібних пір між частинками агломератів. Виявлено, що в досліджуваних зразках виникають особливості в переходах катіонів заліза в октаедричні кристалографічні положення, що впливає на ступінь оборотності шпінелі і призводить до ослаблення антиферомагнітної взаємодії між А- та В-підгратками. Установлено і проаналізовано вплив концентрації цинку у феритових зразках на ФМР-криві поглинання.

Перелік посилань