Врахування поправок при дослідженні властивостей речовин рентгенівським методом

Автори Д.І. Вадець1 , О.В. Гаращенко1 , В.І. Гаращенко1 , О.Я. Романів1 , Я.І. Федишин2 , С.Л. Форсюк1
Приналежність

1Національний університет водного господарства та природокористування, вул. Соборна, 11, 33000 Рівне, Україна

2Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. Ґжицького, вул. Пекарська, 50, 790010 Львів, Україна

Е-mail v.i.harashchenko@nuwm.edu.ua
Випуск Том 12, Рік 2020, Номер 6
Дати Одержано 12 червня 2020; у відредагованій формі 19 грудня 2020; опубліковано online 25 грудня 2020
Посилання Д.І. Вадець, О.В. Гаращенко, В.І. Гаращенко, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 12 № 6, 06006 (2020)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.12(6).06019
PACS Number(s) 61.66.Dk, 65.40.De
Ключові слова Середньоквадратичні динамічні зміщення (2) , Рентгенівські промені (2) , Ангармонізм (5) , Характеристична температура (2) , Сплави (21) .
Анотація

Методом високотемпературного рентгенографування сплавів систем Cu-Ni, Fe-Ni, Au-Ag, KCl-KBr на камері оберненого знімання проведено дослідження ступеню впливу поправок на температурне дифузне розсіювання рентгенівських променів та розсіювання дефектами кристалічної гратки. Проведено дослідження концентраційної і температурної залежностей середніх квадратів значень статичних та динамічних зміщень гіпотетичних атомів від їх положень рівноваги у кристалічній гратці. Описана методика розділення значень повних середньоквадратичних динамічних і статичних зміщень атомів. В статті обгрунтований вибір об’єктів і методу дослідження. Наведені математичні співвідношення з визначення температурної залежності рентгенівської характеристичної температури, повного середньоквадратичного динамічного та статичного зміщень гіпотетичних атомів від положення їх рівноваги в гратці. Наведені формули для знаходження значень поправки на температурне дифузне розсіювання рентгенівських променів, формули обчислення значень статичних зміщень через параметр кристалічної гратки твердого розчину та розчинника, а також через значення пружних постійних досліджуваних сплавів. Частина результатів дослідження проілюстрована графічно, а інша – аналітично. Доведена перевага методу Чіпмена-Паскіна з визначення рентгенівської характеристичної температури та перевага оцінки значень статичних зміщень за температурними змінами параметра гратки твердого розчину і розчинника.

Перелік посилань