Особливості електронної структури карбіду TiC та нітриду VN, підданих механохімічному впливу в складі еквімолярної суміші TiC-VN

Автори Н.М. Білявина1, А.М. Курилюк1 , В.В. Заводянний2, М.П. Семенько1
Афіліація

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 01601 Київ, Україна

2Херсонський державний аграрно-економічний університет, 25031 Кропивницький, Україна

Е-mail kuryliuk@knu.ua
Випуск Том 17, Рік 2025, Номер 1
Дати Одержано 01 листопада 2024; у відредагованій формі 20 лютого 2025; опубліковано online 27 лютого 2025
Цитування Н.М. Білявина, А.М. Курилюк, В.В. Заводянний, М.П. Семенько, Ж. нано- електрон. фіз. 17 № 1, 01001 (2025)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.17(1).01001
PACS Number(s) 72.80.Tm, 81.05.Je
Ключові слова Механохімічний синтез, Карбід (20) , Нітрид (25) , Кристалічна структура (23) , Електронна структура (14) .
Анотація

Вивчено електронну структуру карбіду TiC та нітриду VN, які під дією ударного навантаження поетапно зазнають структурні перетворення в процесі механохімічної обробки еквімолярної суміші TiC-VN в високоенергетичному планетарному млині. Базуючись на експериментальних результатах дослідження кінетики фазових перетворень, запропоновано та розглянуто три основні структурні моделі, що характеризують перебіг цього процесу, а саме, фази Ti4C4 та V4N4 (TiC та VN) у вихідному стані; фази Ti3C4 та V3N4, які існують при накопиченні максимальної долі структурних вакансій на другому етапі механохімічної обробки; тверді розчини Ti3VC4 та V3TiN4, сформовані у фінальних продуктах синтезу. За результатами теоретичних розрахунків, виконаних методом лінеаризованих мафін-тін орбіталей у наближенні плоских хвиль (LMTO PLW), для кожної із запропонованих моделей проведено розрахунки профілів густини електронних станів DOS та визначені основні параметри електронної структури фаз. Показано, що поблизу рівня Фермі загальна DOS для TiC та VN в основному складається з гібридизованих 3d станів металів (Ti або V) та 2p станів неметалів (C або N), яка призводить до формування в сполуках ковалентних зв’язків. Профілі густини електронних станів DOS фаз TiC та VN, що містять велику кількість структурних вакансій, істотне розмити (як валентної зони, так і зони провідності) та містять додаткові піки поблизу рівня Фермі, що в сукупності свідчить про високий ступінь структурної нестабільності, яка створює передмови для подальшого формування твердих розчинів. Профілі густини електронних станів DOS сформованих твердих розчинів (Ti, V)C та (V, Ti)N із деякими нюансами подібні до DOS вихідних сполук, що їх породжують. Спираючись на результати проведених теоретичних розрахунків параметрів електронної структури та на дані інших авторів, показано, що легування ванадієм карбіду TiC в цілому покращує його механічні характеристики, а ступінь впливу механохімічної обробки на нітрид ванадію VN в складі суміші TiC-VN дещо вища за вплив на карбід титану.

Перелік цитувань