Характеристики джерела синхронних потоків УФ-випромінювання та наночастинок цинку, перспективного для біомедичної інженерії

Автори О.К. Шуаібов , О.Й. Миня , Р.В. Грицак , А.О. Малініна , О.М. Малінін
Афіліація

ДВНЗ «Ужгородський національний університет», 88000 Ужгород, Україна

Е-mail alexsander.shuaibov@uzhnu.edu.ua
Випуск Том 17, Рік 2025, Номер 1
Дати Одержано 18 грудня 2024; у відредагованій формі 18 лютого 2025; опубліковано online 27 лютого 2025
Цитування О.К. Шуаібов, О.Й. Миня, Р.В. Грицак, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 17 № 1, 01021 (2025)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.17(1).01021
PACS Number(s) 52.80. − s, 51.50. + v, 52.80.Tn, 52.90. + z, 52.80.Mg, 79.60.Jv
Ключові слова Наносекундний розряд (4) , Аргон (4) , Цинк (49) , Спектр випромінювання (5) , Плазма (20) , Числове моделювання (2) , Параметри плазми.
Анотація

Дослідження вивчає властивості перенапруженого наносекундного розряду між цинковими електродами в аргоні при тиску pAr = 101,3 кПа. Під впливом сильного електричного поля мікровибухи, що виникають на неоднорідностях поверхонь електродів, спричиняють виділення парів цинку в розрядний проміжок. Це явище створює сприятливі умови для формування наноструктур на основі цинку, які згодом можуть бути осаджені на жорстку діелектричну підкладку, розташовану поблизу розрядного проміжку. Спектральні властивості розряду аналізували в центральній зоні проміжку, де відстань між електродами становила 2 мм. Збудження основних компонентів плазми, що складається зі суміші аргону та парів цинку, відбувається за високих значень зниженого параметра електричного поля (E/N), де (E) – це напруженість електричного поля, а (N) – концентрація частинок. Ці збуджені компоненти, які осаджуються за межами області плазми, відіграють важливу роль у формуванні наноструктур цинку на поверхні. У дослідженні також розглядається оптимізація середнього за часом ультрафіолетового (УФ) випромінювання, що випускається точковим джерелом розряду, шляхом регулювання напруги високовольтного модулятора та частоти повторення імпульсів. Числове моделювання параметрів розрядної плазми в сумішах аргону та парів цинку при атмосферному тиску проводилося шляхом розв’язання кінетичного рівняння Больцмана для функції розподілу енергії електронів (EEDF). Моделювання дало значення середньої енергії електронів, температури електронів, густини електронів і констант швидкості як функцій зниженого параметра електричного поля (E/N), які узгоджувалися з експериментальним дослідженням розряду.

Перелік цитувань