Динаміка перетворення малих ГЦК кристалів у ікосаедричні наночастинки

Автори В. Білошапка1, О. Мельник2, В. Сульженко2, Д. Піменов1
Приналежність

1Бердянський державний педагогічний університет, вул. Шмідта, 4, 71100 Бердянськ, Україна

2Інститут металофізики імені Г.В. Курдюмова Національної академії наук України, б-р Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна

Е-mail
Випуск Том 13, Рік 2021, Номер 5
Дати Одержано 16 липня 2021; у відредагованій формі 20 жовтня 2021; опубліковано online 25 жовтня 2021
Посилання В. Білошапка, О. Мельник, В. Сульженко, Д. Піменов, Ж. нано- електрон. фіз. 13 № 5, 05021 (2021)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.13(5).05021
PACS Number(s) 61.46.Df
Ключові слова Нестабільність (3) , Ікосаедрична структура, Поверхнева енергія, Розмірний ефект (4) , Структурна перебудова.
Анотація

Методом молекулярної динаміки з використанням EAM потенціалів вивчена температурна стабільність наночастинок таких ГЦК металів як Ni, Cu, Au, Ag, Pt, Pd, Al, Pb. Встановлено, що частинки малих розмірів всіх зазначених металів з ГЦК структурою є нестабільними і трансформуються в ікосаедричні (Ic) структури. На температурних залежностях потенційної енергії при перебудові ГЦК – Ic спостерігаються стрибкоподібні зменшення потенційної енергії. Сформовані після трансформації Ic структури залишаються стабільними у всьому інтервалі температур до плавлення. Знайдено температури та значення стрибків потенційної енергії dE при трансформації структур з різною кількістю атомів розглянутих металів. Обчислено вільну поверхневу енергію ГЦК структур перед їх перебудовою. Крім цього, знайдено розподіли атомів за потенційною енергією для структур безпосередньо перед та після їх трансформації. Отримані дані свідчать, що втрата стабільності зі зменшенням розміру структур обумовлена зростанням їх вільної поверхневої енергії. Перетворення структур супроводжується зменшенням їх вільної поверхневої енергії на величину, що перевищує приріст об’ємної пружної енергії. Вивчено механізм перебудови. Перебудова реалізується через деформацію та обертання тетраедрів, на які може бути розподілена ГЦК структура. Для всіх вивчених металів механізм трансформації структур є універсальним і має колективний і бездифу-зійний характер. Тривалість перебудови для всіх вивчених структур не перевищувала 10 – 10 секунди.

Перелік посилань