Проєктування, виготовлення та вимірювання Х-смугової антени типу «cross-patch» з метаповерхнею для перспективних місій CubeSat на орбітах LEO

Автори Б. Бенхмімоу1, Ф. Омари1, Н. Гупта2 , К. Ель Хадірі3, А. Когут4, Р.А. Лаамара1, І. Кузьмичев4, М. Ель Баккалі1,3
Афіліація

1LPHE-MS, факультет наук, Університет Мухаммеда V у Рабаті (UM5), Рабат, Марокко

2Кафедра електроніки та зв’язку, Технічний кампус коледжу Лаялпур Кхалса, Джаландхар, Пенджаб, Індія

3Кафедра фізики, факультет наук Ель Джадіда, Університет Шуайб Дукаслі, Ель Джадіда, Марокко

4Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України, 61085 Харків, Україна

Е-mail boutaina.benhmimou@um5.ac.ma
Випуск Том 17, Рік 2025, Номер 3
Дати Одержано 25 березня 2025; у відредагованій формі 20 червня 2025; опубліковано online 27 червня 2025
Цитування Б. Бенхмімоу, Ф. Омари, Н. Гупта, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 17 № 3, 03007 (2025)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.17(3).03007
PACS Number(s) 84.40.Ba
Ключові слова 1U CubeSat (2) , Вимірювання антен (2) , Cross-patch антена, Тривалість місії CubeSat, MTM (метаматеріали), Пікове підсилення (3) .
Анотація

У даному дослідженні було розроблено, мініатюризовано та оптимізовано розумну антену з метаповерхнею, яка відповідає вимогам найменших одиниць CubeSat з мінімальним аеродинамічним опором на заданій висоті. Однією з основних цілей є продовження часу експлуатації супутників AeroCube, використовуючи вищі орбіти та забезпечуючи значні кути HPBW (ширина променя на півпотужності), щоб збільшити період прийому даних протягом доби при ефективному енергоспоживанні. Для досягнення цього було застосовано нову форму антени — планарні дипольні елементи, розташовані перпендикулярно один до одного, що дозволяє максимально зменшити розміри без погіршення робочих характеристик. При цьому конструкція не потребує жодних розгортальних механізмів після виходу супутника на орбіту. Також було впроваджено та оптимізовано нову форму елементарної комірки метаповерхні, що дало змогу додатково покращити характеристики кінцевої антени в Х-смузі та, відповідно, ефективність усього CubeSat. Виготовлена антена з метаповерхнею була успішно протестована в безеховій камері та за допомогою векторного аналізатора мережі, продемонструвавши задовільні результати в Х-смузі для комунікаційних систем CubeSat: легка конструкція, спрямована діаграма випромінювання, широка смуга пропускання при підсиленні 3 дБ (близько 1,0 ГГц), високе підсилення ≈ 10,0 дБі при 8,4 ГГц. Загальні результати щодо габаритів і об'єму є оптимальними для CubeSat місій з тривалим терміном служби в Х-смузі для будь-яких конфігурацій CubeSat (1U і більше).

Перелік посилань