Кубічно-нелінійна теорія супергетеродинного параметричного H-убітронного ЛВЕ з секцією підсилення повздовжніх хвиль просторового заряду

Автори О.В. Лисенко , С.С. Ільїн
Афіліація

Сумський державний університет, 40007 Суми, Україна

Е-mail o.lysenko@mss.sumdu.edu.ua
Випуск Том 17, Рік 2025, Номер 2
Дати Одержано 22 січня 2025; у відредагованій формі 21 квітня 2025; опубліковано online 28 квітня 2025
Цитування О.В. Лисенко, С.С. Ільїн, Ж. нано- електрон. фіз. 17 № 2, 02004 (2025)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.17(2).02004
PACS Number(s) 41.60.Cr, 52.59.Ye
Ключові слова Супергетеродинний лазер на вільних електронах (7) , Хвилі просторового заряду (5) , Три-хвильовий параметричний резонанс, Інкремент зростання (2) , Електростатичний ондулятор (3) .
Анотація

В роботі проведено аналіз хвильової динаміки параметричного супергетеродинного Н-убітронного лазера на вільних електронах (ЛВЕ) з секцією підсилення поздовжньої хвилі в рамках кубічного нелінійного наближення. Ключовою особливістю досліджуваного лазера на вільних електронах є реалізація двох взаємопов’язаних трихвильових параметричних резонансів. Перший параметричний резонанс виникає між електромагнітним сигналом і магнітним полем H-убітронної накачки. Другий – між поздовжнім полем електростатичного ондулятора, швидкими та повільними хвилями просторового за-ряду. Другий параметричний резонанс забезпечує додаткове підсилення повільної хвилі просторового заряду. У досліджуваній моделі враховано ефект генерації електростатичного поля накачки, проведе-но аналіз впливу квазіелектростатичного поля підпору, визначено довжини та рівні насичення ЛВЕ. Продемонстровано, що за рахунок додаткового підсилення повільної хвилі просторового заряду у секції підсилення поздовжньої хвилі, а також з урахуванням ефекту генерації електростатичного поля накачки, довжина насичення електромагнітної хвилі сигналу зменшується на 18%. Для підвищення рівня насичення вихідного електромагнітного сигналу використано квазіелектростатичне поле підпо-ру, в якому напруженість електростатичного поля лінійно зростає, починаючи з певної координати. Показано, що оптимальне квазіелектростатичне поле підпору дозволяє підвищити вихідний рівень насичення електромагнітного сигналу більш ніж на 130%. Таким чином, використання параметрично-го супергетеродинного Н-убітронного лазера на вільних електронах з поздовжньою секцією підсилення хвиль просторового заряду та квазіелектростатичним полем підпору має низку переваг порівняно з традиційним Н-убітронним лазером на вільних електронах, а саме зменшення поздовжніх розмірів всього пристрою та збільшення потужності вихідного електромагнітного сигналу.

Перелік посилань