Аналіз теплових процесів в теплообмінній установці комбінованої фотоелектричної установки з концентрацією сонячної радіації

Автори Г.С. Хрипунов , В.О. Нікітін, А.В. Меріуц , К.О. Мінакова , Р.В. Зайцев , М.В. Кириченко , Т.М. Шелест
Афіліація

Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, 61002 Харків, Україна

Е-mail mesc@khpi.edu.ua
Випуск Том 16, Рік 2024, Номер 4
Дати Одержано 10 травня 2024; у відредагованій формі 15 серпня 2024; опубліковано online 27 серпня 2024
Цитування Г.С. Хрипунов, В.О. Нікітін, А.В. Меріуц, та ін., Ж. нано- електрон. фіз. 16 № 4, 04025 (2024)
DOI https://doi.org/10.21272/jnep.16(4).04025
PACS Number(s) 84.60. − h, 61.43.Bn
Ключові слова PV/T система (2) , Тепловий процес, Теплообмін (6) , Сонячна енергія (6) , Концентроване випромінювання, Охолодження (10) .
Анотація

Дана стаття присвячена вдосконаленню проектного рішення комбінованих термофотоелектричних систем, що працюють в умовах концентрованого сонячного випромінювання. Основною проблемою є забезпечення ефективного відведення тепла від фотоприймальної поверхні таких систем і передача цієї теплової енергії рідкому теплоносії. У разі використання концентрованого сонячного випромінювання з високою щільністю енергії на фотоприймальній поверхні проблема інтенсифікації процесів теплообміну є критичною для забезпечення ефективної та довгострокової роботи комбінованих термофотоелектричних систем. На основі аналізу теплових процесів запропоновано конструкцію теплообмінної установки комбінованої фотоелектричної установки. Основною конструктивною особливістю запропонованого рішення є мікроканали, виконані на задній пластині фотоприймальної поверхні. Показано, що така конструкція створює перехідний режим потоку теплоносія, що дозволяє ефективно охолоджувати сонячні батареї в умовах концентрованого сонячного випромінювання та потенційно дозволить отримати рекордні значення коефіцієнта теплообміну між теплоносієм і верхньою пластиною радіатора. Використано методику аналізу з використанням критеріальних гідродинамічних рівнянь та чисельного моделювання; результати, отримані в обох випадках, добре збігаються. Оцінено ефективність, теплові та електричні характеристики комбінованої фотоелектричної системи з концентрацією сонячного випромінювання. Зроблено попередні оцінки питомих параметрів встановлених енергетичних характеристик ТЕЦ, які за умов АМ1 та 400-кратної концентрації сонячного випромінювання для сонячних елементів з ККД 30 % мають такі значення: електрична потужність 650 Вт, теплова потужність 2370 Вт, загальна встановлена корисна потужність 3020 Вт, загальна ефективність 87 %, що значно перевищує параметри, досягнуті для існуючих сонячних електростанцій.

Перелік цитувань