Вплив наноструктурних змін на напружене корозійне розтріскування конструкційних матеріалів ядерної енергетики при опроміненні протонами

Автори М.М. Луніка
Приналежність
Інститут прикладної фізики НАН України, вул. Петропавлівська, 58, 40030, Суми, Україна
Е-mail mlunika@ipflab.sumy.ua
Випуск Том 3, Рік 2011, Номер 3
Дати Одержано 11.05.2011, у відредагованій формі – 05.10.2011 опубліковано online – 05.11.2011
Посилання М.М. Луніка, Ж. нано- електрон. фіз. 3 №3, 148 (2011)
DOI
PACS Number(s) 61.46.Bc
Ключові слова Наноструктура (16) , Напружене корозійне розтріскування при опроміненні, Локалізована деформація, Енергія дефекту пакування, Межа зерна (4) .
Анотація
Аустенітні нержавіючі сплави широко використовуються як конструкційний матеріал внутрішніх вузлів реактора звичайної води (РЗВ), так як мають відносно високу міцність, пластичність та тріщиностійкість. Напружене корозійне розтріскування при опроміненні (НОКР) – головний процес деградації, який вражає внутрішні вузли РЗВ, які опромінюються. В огляді розглянуті існуючі дані по властивостях аустенітних сплавів після опромінення протонами з метою оцінки впливу ключових параметрів таких, як елементний склад матеріалу, доза опромінення на чутливість цих матеріалів до НОКР в умовах роботи РЗВ. Важливість деформаційної наноструктури та змін енергії дефекту пакування (ЕДП) матеріалу для чутливості до НОКР також обговорюється. Результати показують, що чутливість сплавів до НОКР зростає з збільшенням дози опромінення і зменшенням ЕДП. НОКР має схильність зароджуватись в локальностях, де ковзаючі дислокаційні канали перетинають границі зерен. Локалізована деформація, яка створюється ковзанням межі зерна завдяки взаємодії ковзаючих каналів та границь зерен ймовірно є первопричиною зародження тріщини. Це може грати ключову роль в основному механізмі НОКР вузлів РЗВ.

Перелік посилань

English version of article